Bioarchaeology Excavations
Osteology Laboratory
Classical Excavations
Experimental Archaeology
Field Museology
Applied Geophysics
​Prehistoric Excavations

2001-2017 ArchaeoTek's Project Field Teams

 

 

A special thanks to all of you without whom none of these excavations and projects could have taken place. Your efforts and hardships have enriched us all with knowledge and understanding of our past.

Odorheiu Secuiesc Research Osteology Workshop

 

Staff:

 

Project Director: Jonathan Bethard (Boston University)

Project Assistant: Donovan Adams (2016 - UNLV), Emily Peschel (2015 - University of Calgary), Katie Woods (2014 – UNLV), Anna Osterholtz (2013 – UNLV)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Archaeological Coordinator: Zsolt Nyaradi (Haaz Rezso Muzeum)

Workshop: Late Medieval Crisis Populations

 

Participants:

2016 Team (4 weeks – Bioarchaeology of Children/Juvenile Osteology Research Workshop)

  • Albers, Grace Norene

  • Allen, Ginger Cyan

  • Barrera, Chloe Elizabeth

  • Blevins, Brittney Leeann

  • Cronkhite, Camille Anastasia

  • Dey, Audrey Marie

  • Filipeli, Jessica

  • Furtner, Margaret Julia

  • Griffith, Maura Kathleen

  • Hall, Felicity

  • Kombel, Samantha Lauren

  • McKenzie, Alexandra Madelyn Rafaela

  • Perez, Maria Cristina

  • Re, Justine Georgina

  • Wright, Hallie Taylor

  • Gunderson, Elizabeth Haley

  • Xie, Yishan

 

2016 Team (4 weeks – Adult Osteology Research Workshop)

  • Ahuja, Namrata

  • Allen, Ginger Cyan

  • Amuso, Rebecca

  • Anderson, Sean Outland

  • Barouch, Lea Claudine

  • Hannigan, Elizabeth Mackenzie

  • Kvicalova, Marie

  • Lam,

  • Lim, Evelyn

  • Malewski, Paige

  • Moon, Tori Lynn

  • Pawlikowski, Todd Christopher

  • Rosenblatt, Robert Benjamin

  • Somogyi, Nicolette Kristina

  • Spiller, Sarah Joy Louise

  • Staples, James Wallace

  • Tramontano, Katie Ann

  • Wright, Sterling Lee

2015 Team (4 weeks – Juvenile Osteology Research Workshop / Bioarchaeology of children)

  • Bailey, Savanna

  • Cardona, Jasmin L.

  • Clemmons, Chaunesey M.

  • Day, Texanna

  • Eck, Christopher J.

  • Gettler, Anna E.

  • Heller, Rachael

  • Kuehn, Kelsi N.

  • Miller, Chloe

  • Mohammed, Anum N.A.

  • Smith, Madeline M.

  • Tegtmeyer, Matthew T.

  • White, Madison R.

  • Zuelsdorf, Christine J.

 

2015 Team (4 weeks – Adult Osteology Research Workshop)

  • Badua, Rosanna R.

  • Bailey, Savanna

  • Cleary, Brittany C.

  • Coke, Ashley

  • Cotrona, Sierra S.

  • Dahl, Ellen C.

  • DeCouto, Chelseyann E.

  • Dunn, Francesca E.

  • Halaburda, Andrea C.

  • Hipp, Jennifer K.L

  • Illiff-Mackey, April

  • Juve, Emily C.

  • Kelly, Emma B.

  • Kondor, Samantha B.

  • Kuehn, Kelsi N.

  • Miller, Chloe

  • Parent, Maude

  • Sanders, Sally C.

  • Schroeder, Kaitlyn M.

  • White, Madison R.

 

2014 Team (4 weeks – Juvenile Osteology Research Workshop / Bioarchaeology of Children)

  • Bertrand, Tania

  • Besinger, Paige E.

  • Boswell, Heather I.

  • Burke, Jillian

  • Epelman, Abbeygail C.

  • Haydel, Erik

  • Horlick-Cruz, Brian K.

  • Lester, Sabrina

  • Marshall, Garrett M.

  • Meroney, Marie

  • Neale, Katie J.

  • Pageau, Hanna M.

  • Shelley, Matthew T

  • Wineinger, Robin

  • Yapp, Poppy

 

2014 Team (4 weeks – Osteology Research Workshop)

  • Andersson, Karina

  • Baird, Jessica A.

  • Benitez, Daniel J.

  • Bingham, Heather

  • Burnett, Lisa D.

  • Conrad, Tiffany

  • Cote, Kristen J.

  • Frost, Andrea

  • Goldstein, Deanna M.

  • Hansen, David W. II

  • Horlick-Cruz, Brian K.

  • Köcher, Ginelle Kathryn

  • Lamb, Ciera

  • Lester, Sabrina

  • Logan, Ashley M.

  • Manella, Elizabeth

  • Nemo, Leslie A.

  • Rothwell, Jessica E.

  • Tamura, Ellie I.

 

2013 Team (4 weeks – Osteology Research Workshop)

  • Cates, Valerie A.

  • Flor-Stagnato, Kathleen

  • Gray, Charlotte E.

  • Gustavson. Kelsea R.

  • Hennessey, Christopher J.

  • Holley, Robert G.

  • Jacobson, Nicole

  • Knaub, Colene Elizabeth

  • Maritvold, Katrine

  • McLeod, Nicola

  • McWhirter, Zoe

  • Morrison, Paige S.M.C.

  • Parkinson, Melissa

  • Riegert, Dorothy A.

  • Rock, Karen A.

  • Roffers, Molly

  • Sexton, Emily

  • Wallace, Sara A.



Lost Churches Funerary Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Katie Zejdllik (2015-2016 - Western Carolina University,; JPAC-CIL / University of Hawai), Allysha Winburn (2014 – U. of Florida), Kirsty Squires (2013 – ArchaeoTek)

Excavation Director: Zsolt Nyaradi (Haaz Rezso Muzeum)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Field Assistant: Katie Hulhavy (2016 - U. of Tennessee-Knoxville), Tyler Dunn (2015 - University of Illinois), Annie Riegert (2014 – ArchaeoTek), Anna Osterholtz (2013 – UNLV)

Excavation: Late Medieval Church Cemetery

 

Participants:

 

2016 Team (6 weeks – Lost Church of Valeni)

  • Alekic, Arnela

  • Amiotte, Mary Kathryn

  • Anderson, William Glenn

  • Bolman, Allison Marie

  • Boyer, Cassandra Anne Kwy-San

  • Burgis, Harley Elizabeth

  • Callahan, Brittany Marie

  • Callahan, Brittany Marie

  • Chojnacki, Mallory Jean

  • Dorn, Larisa Johanna

  • Evangelou, Elizabeth Ann

  • Gomez, Kayla R.

  • Griffith, Maura Kathleen

  • Hoke, Michael P.

  • Kools, Martha Cleereman

  • Lam, Eris Witty

  • Lim, Eleanor Marie Sambajon

  • Magruder, Amy Dawn Houston

  • Martinka, Mary Catherine

  • Meloro, Raphaela M.

  • Morford, Katharine

  • Moses, Morgan Nicole

  • Moura, Georgina

  • Murphy, Kara Erin

  • Neville, Melanie Andreea

  • Olson, Olivia Nicole

  • Paige, Julianne Marie

  • Petruzzelli, Bianca

  • Phillips, Eilidh Rhiannon

  • Ravn-Boess, Emilia

  • Robinson, Kashique A.S

  • Schneider, Mary Bernadette

  • Short, Gabriel Hollis

  • Simpson, Diana Sherman

  • Taylor, Crista Gloriann

  • Thompson, Katie Anne

  • Todd, Alison Emery

  • Toombs, Candice Marie

  • Villarreal, Kendall Leann

  • Woolsey, Emily Noel

  • Wright, Sterling Lee

2015 Team (6 weeks - Lost Church of Valeni)

  • Alvarez, Karina E.

  • Belanger, Emilie A.

  • Blanco, Marie L.

  • Brown, Andrew

  • Chadwell, Kimberly J.

  • Chasse, Georgina L.

  • Clarke, Siobhan J.

  • Cleary Brittany C.

  • Cotret, Marianne R. de

  • Creighton Davenport, Miranda J.

  • Falco, Drusilla R.

  • Fisette, Sara

  • Flynn-Arajdal, Yasmine

  • Foley, John R.

  • Gerhardt, Krysalyn C.

  • Grutterink, Rico R.

  • Halaburda, Andrea C.

  • Hall, Carys A.

  • Hay, Savannah J.

  • Heller, Rachael

  • Houk, Sierra M.

  • Hughes, Adam G.

  • Ladage, Olivier

  • Mayfield, Marlena J.

  • McCaskill, Kathleen

  • Mohammed, Anum N.A.

  • Morris, Chantal L.

  • Murray, Morgan

  • Nordstrom, Eric D.R.

  • Perea, Kylee M.

  • Rash, Hannah E.

  • Reker, Ariel M.

  • Sackett, Marissa K.

  • Schiavon, Gaia

  • Schroeder, Kaitlyn M.

  • Simpson, Kate M.

  • Stanley, Stephanie L.

  • Taylor Orzechowski, Loren T.

  • Tetik, Emre A.

  • Vartto, Rebecca L.

  • Vignola, Joannie

  • Voas, Maddeline R.

  • Wargo, Leah M.

 

2014 Team (6 weeks – Lost Church of Valeni)

  • Baird, Jessica A.

  • Bertrand, Tania

  • Brennan, Emily J.

  • Brun, Karen E.

  • Celej, Monique

  • Chapman, Marie M.

  • Conrad, Tiffany

  • Halliwell, Tamara K.

  • Hansen, David W. II

  • Hawk, Rebekah

  • Kearns, Aisling B.

  • Keller, Hannah M.

  • Leach, Savannah G.

  • Logan, Ashley M.

  • Marshall, Garrett M.

  • Martinec, Ty M.

  • Miller, Alex J.

  • Miller, Melissa J.

  • Miller, Chloe M.

  • Mohamed, Cynthia A.

  • Moritz, Melissa

  • Musacchia, Jeana M.

  • Pageau, Hanna M.

  • Pendray, Jennifer M.

  • Rothwell, Jessica E.

  • Sacks, Lita

  • Shaw, Jacob

  • Shaw, Kadian V.

  • Stamm, Ellie M.

  • Swift, Lauren J.

  • Trevethick, Robyn J.D.

  • Wing Young, Celeste

  • Zolopa, Camille

 

2013 Team (5 weeks – Lost Churches of Bradesti and Lueta)

  • Baker, Autumn J.

  • Clemens, Elizabeth W.

  • Cuadra, Catrina A.

  • Evans, Elizabeth

  • Flor-Stagnato, Kathleen

  • Geaman, Kristen L.

  • Gengler, Lauren

  • Gray, Charlotte E.

  • Hafner, Victoria

  • Kerr-Carpenter, Katherine

  • Knaub, Colene Elizabeth

  • Kotsoglou, Anastasia

  • Kuchnicki, Saskia

  • McLeod, Nicola

  • McRae, Scott E.

  • Moran, Eleanor

  • Morris, Kasey Tana

  • Panholzer, Kalinda J.

  • Pardee, Carrie E.

  • Parkinson, Melissa

  • Perhay, Nathaniel L.

  • Rich, Kelly Ann

  • Riegert, Dorothy A.

  • Roffers, Molly

  • Singh, Nitasha N.

  • Wallace, Sara A.

  • Wiley, Calvin B

 

Deviant Mass Grave Mortuary Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Anna Osterholtz (UNLV)

Excavation Director: Zsolt Nyaradi (Haaz Rezso Muzeum)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Field Assistant: Claira Ralston (UNLV)

Excavation: Late Medieval Deviant Funerary Monument

 

Participants:

2016 Team (6 weeks)

  • Anthony, Alexis Jean

  • Becherer, Ariel

  • Bomba, James Edward

  • Cantor, Erica Lee

  • Chui, Lynn Jing

  • Dubois-Francoeur, Camille

  • Filipeli, Jessica

  • Flor-Stagnato, Kate

  • Foley, Regina Nicole

  • Gullberg, Lauryn Elizabeth

  • Hinson, Carolyn Evan

  • Holloway, Sara Hunter

  • Homeyer, Sarah Marie

  • James, Shannelle Lois

  • Johnson, Norma Marcia

  • Jones, Sabrina Diane

  • Kombel, Samantha Lauren

  • Krummel, Jordan Andrea

  • Marquardt, Sabrina M.

  • McFarland, Kassandra Nicole

  • Meyers, Julia Luba

  • Nielson, Teagen Rayne

  • Norman, Hailie Nicole

  • Novak, Angela Marie

  • Orphanos, Kaylan Elizabeth

  • Paige, Julianne Marie

  • Phillips, Eilidh Rhiannon

  • Povidas, Roxayn Lee

  • Price, Meghan Danielle

  • Radmer, Katrina Sue

  • Reynolds, Rebecca Gabriella

  • Robidoux, Nicola

  • Rowbotham, Aaron Lee

  • Saxman, Gavin A

  • Studebaker-Reed, Mary Susan Elizabeth

  • Txarola, Michelle

  • Wang, Kimberly Meilin

  • Williams, Laura Anne

  • Woolard, Katherine June

Intensive  Osteology Research Workshop

 

Staff:

 

Laboratory Director: Katie Zejdllik (2015-2016 - Western Carolina University)

Archaeology Director: Zsolt Nyaradi (Haaz Rezso Muzeum)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Field Assistant: Katie Hulhavy (2016 - U. of Tennessee-Knoxville)

Workshop: Late Medieval Populations

 

Participants:

2016 Team (3 weeks)

  • Becherer, Ariel

  • Lim, Eleanor Marie Sambajon

  • Morford, Katharine

  • Morin, Juliet Hough

  • Quach, Cecilia

  • Reynolds, Rebecca Gabriella

  • Royle, Emily Nicole

  • Sandquist, Rachel Kristin

  • Saxman, Gavin A

  • Stickley, Alyssa Ruth

  • Todd, Alison Emery

Pathology Osteology Reaserch Workshop

 

Staff:

 

Laboratory Director: Anna Osterholtz (UNLV)

Archaeology Director: Zsolt Nyaradi (Haaz Rezso Muzeum)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Field Assistant: Claira Ralston (UNLV)

Workshop: Late Medieval Populations

 

Participants:

2016 Team (3 weeks)

  • Aloise, Virginie Noel

  • Garrison, Dea Shere

  • Halliwell, Tyler James

  • James, Shannelle Lois

  • Joshi ,Arati Deepak

  • Kenessey, Dori

  • Lee, Jordan Elizabeth

  • Lim, Eleanor Marie Sambajon

  • Malewski, Paige

  • Morford, Katharine

  • Norman, Hailie Nicole

  • Richards, Christina Kaye

  • Williams, Laura Anne

  • Walter, Kristin Annette

  • Shoemaker, Regina Grace

  • Zheng, Natalie

Commingled Remains Research Workshop

 

Staff:

 

Project Director: Anna Osterholtz (UNLV)

Project Zooarchaeologist: Virginia Lucas(UNLV)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Archaeological Coordinator: Angelica Balos (DJCCP Hunedoara)

Workshop and Excavation: LBA Transition Funerary Monument

 

Participants:

 

2015 Team (4 weeks):

  • DeCouto, Chelseyann E.

  • Ebanks, Ryan E.

  • Hinson, Carolyn E.

  • Lu, Michelle

  • Norman, Hailie N.

  • Ralston, Claira E.

  • Windass, Melissa J.

 

Odorheiu Secuiesc Bioarchaeology Research Workshop

 

Staff:

 

Project Director: Jonathan Bethard (Boston University)

Field Directors: Kirsty Squires (ArchaeoTek), Anna Osterholtz (UNLV)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Excavation Director: Zsolt Nyaradi (Haaz Rezso Muzeum)

Workshop: Late Medieval Frontier Populations

 

Participants:

 

2013 Team (6 weeks)

  • Aliano, Anthony

  • Berger, Elizabeth

  • Cates, Valerie A.

  • Covarrubias, Marilynn

  • Erofeev, Tanya

  • Ex, Shari G.

  • Ham, Allison C.

  • Holfeltz, Alexis Lynn

  • Jones, Amber

  • Lovett, Sarah F.

  • Mollard, Priscilla

  • Molvik, Heather

  • Mowrer, Angela M.

  • Oppenheimer, Julia E.

  • Phillips, Kate J.

  • Rock, Karen A.

  • Spake, Laure Y.C.

  • Stuck, Jennifer

  • Thomas, Courtney

  • Travers, Victoria R.

 

 

Cluj-Napoca Osteology Workshop

 

Staff:

 

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Scientific Coordinator: Mihai Rotea (MNIT)

Laboratory Instructor: Sabrina Gloux (ArchaeoTek)

Laboratory Assistant: Kori Lea Filipek-Ogden (2011-2012 – ArchaeoTek, CSU Long Beach)

Associate Research Team: Tiberiu Tecar (MNIT)

Workshop: Late Bronze Age - Noua Culture Population Study

 

Participants:

 

2012 Team (8 weeks)

  • Azevedo, Amaretta

  • Bockrath-Bunch, Tina Maria

  • Chea, Khunnara

  • Costello, Amanda K.

  • Davis, Sarah

  • DePew, Sarah Elise

  • Diaz, Martha Nuno

  • Drosou, Konstantina

  • Fisher, Jessica

  • Fitch, Nicholas Marc Eugene

  • Forman, Barbara Ruth

  • Fox, Hunter Michael

  • Frost, Andrea Louise

  • Grabow, Margaret Marian

  • Hall, Sarah A.

  • Haskett-Wood, Alexis Ramona

  • James, Melanie

  • Kephart, Denisha M.

  • Kleopfer, Amanda

  • Kotar, Katie

  • Leatherdale, Alexander John

  • Littrell, Heather

  • McIntyre, Jordan Emily Sinclair

  • Munkittrick, Tricia Jessica Anne

  • Owens, DaLisa

  • Owens, Greg

  • Parades, Doris

  • Penney, Madelaine

  • Powell, Emily

  • Provan, Mallory Elizabeth

  • Rivas, Patricia Carolina

  • Robinson, Oshane O.

  • Schmidt, Amber Rose

  • Snyder, Jordan Ashley

  • Taylor, Calli Amelia

  • Walton, Jennifer Irene

  

2011 Team (8 weeks)

  • Arnold, Livia A.

  • Avalos, Violeta

  • Bougher, Adam

  • Boyanton, Sara N.

  • Brown, Bianca L.

  • Cohen, Adrienne O.

  • Collin, Thomas

  • Copp-LaRoque, Claren

  • Dedios, Elizabeth

  • Devenere, Jaclyn

  • Drosou, Konstantina

  • Freeman, Casey-Lee

  • Gatewood, Jean-Marie

  • Green, Ellen

  • Herron, Ciera

  • Leduc, Stephane

  • Levesque, Cindy G.

  • Marcum, Anya

  • McGrath, Sally

  • Okrutny, Elizabeth

  • Papadopoulos, Nicholas

  • Parrott, Hannah

  • Price, Sophie

  • Ricco, Emily

  • Sawtell, Carrie

  • Schneider-Hawes, Audrey

  • Scudder, Stacy

  • Taivalkoski, Ariel E.

  • Verser, Yvonne

  • Somogyi, Tessa

  • Zindel, Hannah C.

  • Walton, Steven

 

2010 Team (8 weeks)

  • Atkins, Elizabeth Anna

  • Avalos, Violeta Beatriz

  • Caine, Alyson Catherine

  • Collin, Thomas Coleman

  • Filipek, Kori Lea

  • Ignari, Grace Anne

  • Hoffman, Whitney Noel

  • Kittoe, Amanda Grace

  • Lavallo, Gabrielle Teresa

  • Leenheer, Elizabeth

  • Liverseidge, Amanda Lynn

  • Malone, Erin Molly

  • Marcum, Anya Lael

  • McDowall, Sean William

  • O’Shea, Daniel

  • Ricco, Emily Marie

Rapolt Excavation

Roman Settlement Excavation and Survey

Roman Villa Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek-Canada, SUNY Buffalo), Alexander Brown (ArchaeoTek), Gica Baestean (MCDR)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaoTek)

Research Team: Mariu Barbu (MCDR), Angelica Bălos (DCCPCN Hunedoara)

Field Assistants: Kenney, Kaleigh (2014-2016 – ArchaeoTek), Chamness, John P. (2014-2016 – ArchaeoTek)

Excavation: Provincial Imperial Roman (Bronze Age, Neolithic, Paleolithic)

 

Participants:

 

2016 Team – Applied Geophysics – GPR Methods and Survey

  • Foley, Regina Nicole

  • Hammock, Cortney Ann

  • Hinson, Carolyn Evan

  • Hwang, Euijun

  • Kniskern, Marin Sean

  • Morris, Isabel M.

  • Rogers, Jordan Reed

  • Rowe, Wyatt James

  • Smith, Allan Joseph

  • Supernaw, Lida Ann

  • Toombs, Candice Marie

  • Watts, Corinne Kaylea

 

2016 Team – Roman Villa Excavation (5 weeks)

  • Ashton, Thomas Leonardo Carneiro

  • Beilfuss, Samantha Jaye

  • Bellafiore, Bianca Marie

  • Brierley-Ambrose, Rachel Kathleen

  • Doris, Nicholas James

  • Gronow, Miranda Rose

  • Grunseit, Anne C

  • Hennessy, Hailee Ann

  • Hoover, Derek Alan

  • Jones, Lauren Stephanie

  • Kean, Jennifer Leigh

  • Kintzel, Hannah Louise

  • Mcloud, Don

  • McPhail, Sam Elliott

  • Miller, Rachel Michelle

  • Morton, Gregory

  • Neville, Melanie Andreea

  • Rife, Brandon Randolph Norman

  • Rogers, Jordan Reed

  • Rogers-Davis, Morgan

  • Sancinito, Jane Elizabeth

  • Smith, Trevor Wesley

  • Supernaw, Lida Ann

  • Taylor, David John

  • Tobias-Moss, Allissa Christine

  • Tramontano, Katie Ann

  • Watts, Corinne Kaylea

 

2016 Team – Roman Settlement Excavation (5 weeks)

  • Addington, Sarah Elizabeth

  • Beaudet, Francis

  • Bilz, Kelly Ann

  • Carmichael, Renata

  • Morris, Isabel M.

  • Nelson, Malcolm

  • Smith, Allan Joseph

  • Vari-Lippert, Tony Robert

  • Ross, Dominic Robert

  • Sheridan, Michael Paul

2015 Team (5 weeks)

  • Belanger-Brunelle, Gabrielle

  • Chennette, Wendy G.

  • Chu, May P.T.

  • Cooper, Michael L.

  • Cooper-Kent, Lennane J.

  • Corcoran, Timothy B.

  • Davidge, Mike

  • Davidson, Harry

  • Hughes, Adam G.

  • Koerner, Christopher A.

  • Komodromou, Phedra

  • Leighton, Brandon A.

  • Matesan, Liana

  • Mower, Kate

  • Parks, Jacob T.

  • Sorensen, Sarah C.

  • Toms, Katelyn E.

  • Wu, Ching-Yuan

 

2014 Team (5 weeks)

  • Baker, Grainne M.

  • Funk, Jennifer K.A.

  • Gonzales, Veronica L.

  • Leadbetter, Joanne

  • Maloy, Ian M.

  • McNamara, John W.

  • Meroney, Marie

  • Mullender, Alec D.

  • Scagnelli, Emma

  • Smith, Allan

  • Stocker, Henri L.

  • Szafara, Victoria

  • Wyatt, Madeline K.

  • Young, Kimberly W.

 

2013 Team (5 weeks)

  • Arnold, Emily

  • Bleho, Kaela B.

  • Davis, Catherine M.

  • Ginsburg, Gerald N.

  • Lerwick, Austin

  • Mitchell, Lucas D.

  • Mower, Kate

  • Reynolds, Blake

  • Smith, Allan

 

Rasnov - Cumidava Excavation

 

Staff:

 

Project Director: Andre Gonciar (ArchaeotTek)

Field Director: Jeremy Miller (ArchaeoTek)

Field Co-Directors: Alvaro Ibarra (2015-2016 ArchaeoTek / College of Charleston), Darren Poltorak (2010-2016 ArchaeoTek / S.U.N.Y. at Buffalo)

Excavation Director: Liviu Petculescu (Romanian National History Museum - MNIR)

Field Directors (RO): Stelian Cosulet, Ionel Bauman (Brasov County Museum)

Field Assistants: Chase Murphree (2016), Jacob Brady (2011 - S.U.N.Y. at Buffalo)

Excavation: Imperial Roman Military, Daco-Roman

 

Participants:

2016 Excavation Team (5 weeks)

  • Calos, Olivia

  • Eagle, Zachary Steven

  • Feinman, Emma J.

  • Hwang, Euijun

  • Kniskern, Marin Sean

  • Krantz, Jake L

  • Lackos, Heather

  • Persson, William Frederick

  • Rowe, Wyatt James

  • Steele, Andrew Travis

  • Sullivan, Caitlin Patricia

  • Velasquez, Yessenia Marisol

2016 Survey Team (4 weeks):

  • Bailey, Ann Elizabeth

  • Feinman, Emma J.

  • Magnasdottir, Vilborg

  • Nielsson, Svavar

  • Rowe, Wyatt James

  • Steele, Andrew

  • Stefansson, Sigurour Snaebjorn

2015 Team (5 weeks)

  • Blanco, Marie L.

  • Eichner, Alexander

  • Henry, William D.

  • King, Bridget L.

  • Lance, Christopher A.

  • Matheson, Mackenzie

  • McGuire, Benjamin A.

  • Patterson, Tristan R.

  • Plevniak, Kelly

  • Rowland, Patrick T.

  • Sipes, Isabella M.

  • Souto-Reyes, Rodrigo

  • Sterchi, Aaron D.

  • Truch, Pete

  • Truch, Doreen A.

  • Ward, Morgan

  • Wetzel, Julia L.

  • Zavacki, Hannah C.

  • Zurfluh, Samantha J.

 

2014 Team (5 weeks)

  • Betters, Ashley

  • Grow, Katie

  • Lavelle, Anne

  • Phillips, Reanna

 

2013 Team (5 weeks)

  • Ashley Cercone

  • Laura Harrison

  • Emily Higgins

  • Katie Jacobson

  • Bryan Kalahan

  • Sofia Luarca

  • Dave McConnell

 

2012 Team (5 weeks)

  • Emily Higgins

  • Tricia Jessica Munkittrick

  • Bryan Kallen

  • Zachary Fuller

  • Ashley Cercone

 

2011 Team (5 weeks)

  • Derrick, Nicholas

  • Higgins, Emily

  • Kowalski, Michael

  • Lim, Swii Yii

  • McArdle, Laura

  • Murphy, Beau

  • Ramirez, Jessica

  • Southam, Justine

 

2010 Team (4 weeks - Phosphate Survey)

  • Dezember, Alex

  • Whyte, Elizabeth

Field Museology and Traditional Crafts Workshop

ASTRA Museum

 

Staff:

 

Project Director: Kaleigh Kenney (2016-ArchaeoTek), Andre Gonciar (2015-ArchaeoTek-Canada, SUNY Buffalo), Alexander Brown (ArchaeoTek), Gica Baestean (MCDR)

Project Coordinator: George Tomegea (ASTRA)

Workshop: Traditional crafts (Iron age to Medieval)

Participants:

2016 Team (4 weeks)

  • Aslinger, Holly Elizabeth

  • Clark, Jesse Houston

  • Gallagher, Brianna Marie

  • Hammock, Cortney Ann

  • Lepsik, Stephanie

  • Lucci, Jessica Maria

  • Miller, Rachel Michelle

  • Racine, Dominique Julien

  • Schreiber, Kimberly

  • Watts, Nicholas Robert

  • Wright, Ariel Marna

 

2015 Team (4 weeks)

  • Chin, Jay S.

  • Dors, Audrey L.

  • Gaitonde, Heather F.

  • Harris, Elizabeth R.

  • Henry, William D.

  • Jensen, Ashley A.

  • Schrader, Joseph

  • Young, Colin D.

Sarmizegetusa Ulpia Traiana Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Alexander Brown (ArchaeoTek / SUNY Buffalo)

Excavation Director: Carmen Ciongradi (National Museum of History of Transylvania - MNIT)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaoTek)

Research Team: Alexandru Diaconescu (Babes Bolyai University), Emilian Bota (MNIT), Gica Baestean (Museum of Dacian and Roman Civilisations - MCDR),

Field Assistants: Kenney, Kaleigh (2014-2015 – ArchaeoTek), Chamness, John P. (2014-2015 – ArchaeoTek)

Excavation: Provincial Imperial Roman

 

Participants:

 

2015 Team (5 weeks)

  • Blackwell, Mikayla J.

  • Cooper, Michael L.

  • Cooper-Kent, Lennane J.

  • Cox, Alexis R.

  • Cuc-Capota, Joshua

  • Davidge, Mike

  • Davis, Jennifer J.R.

  • Flaherty, Timothy W.

  • Jensen, Ashley A.

  • Johnson, Lauren A.

  • Kallmes, Kevin M.

  • Kroshel, Nathan B.

  • Rover, Thomas O.

  • Scagnelli, Emma

  • Stocker, Henry L.

  • Verhasselt, Kristina M.

  • Wychor, Morgan M.

 

2014 Team (5 weeks)

  • Adams, Olivia L.

  • Andreson, Alex C.

  • DeCecco, Katherine L

  • Kiefer, Joshua U.

  • Miller, Jeremy C.

  • Sellers, Linda L.

  • Szafara, Victoria

Sibot (Sarmizegetusa UT) Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Excavation Director: Paul Damian (Romanian National History Museum )

Field Assistants: Alec Brown (ArchaoTek, Harvard U.), Kaleigh Kenney (ArchaeoTek), Olivia Calos (SUNY Buffalo), Laure Robichon (ArchaeoTek)

Research Team: Adela Baltac, Corina Bors, Alexandru Ratiu (Romanian National History Museum)

Excavation: Imperial Provincial Roman

 

 

Participants:

 

2012 Team (5 weeks)

  • Bell, Kerri Lynn

  • Bommersbach, Bryan Lee

  • Brennan, Candice Marie

  • Calos, Olivia Nicole

  • Claybrook, Danielle Patrice

  • Cohen, Adrienne

  • Fox, Hunter Michael

  • Frye, David

  • Frye, Patrick

  • Gallant, Michael Vernon

  • Gallo, Julia

  • Hilliard, Clark  E.

  • Hiratsuka, Stefan Eiji

  • Lindsay, Katie Marie

  • Mallinger, Nicholas DeLyle

  • Merritt, Evan Rogers

  • Miller, Christopher James

  • Miller, Laila Laurel Quina

  • Papin, Nicholas

  • Patrick, Zachary Delos

  • Peck Plantevin, Maia

  • Poirot, Amber

  • Poirot, John

  • Robichon, Laure

  • Wight, Evan

  • Zeek, Christina Rose

 

Racos Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Excavation Director: Florea Costea (Brasov County History Museum - MJI)

Trench Director: Alec Brown (2011-2013 - ArchaoTek-Canada, Harvard U.. SUNY Buffalo)

Field Assistants: Kaleigh Kenney (2011-2013 – ArchaeoTek), Charles Ward (2013 – ArchaeoTek), Laure Robichon (2012-2013 – ArchaeoTek), Christopher Mazey (2010 – U. of Victoria), Raymond Whitlow (2009 – SUNY Buffalo), Darren Poltorak (2009 – SUNY Buffalo)

Research Team: Radu Ştefănescu, Lucica Olga Savu (MJI Braşov), Valeriu Sîrbu (Brăila Museum), Angelica Bălos (DCCPCN Hunedoara)

Excavation: Early Iron Age (Hallstatt), Late Iron Age (La Tene - Dacian), Middle Bronze Age (Wietenberg)

 

Participants:

 

2013 Team (5 weeks)

  • Chamness, John P.

  • Fletcher. Christopher W.

  • Juhl, Lainie P.

  • Lerwick, Austin

  • Machnowska, Julia K.

  • McDonough, Jesse

  • Patterson, Deirdre

  • Reed, Danielle J.

  • Spence, Emma H.

 

2012 Team (5 weeks)

  • Becker, Kimberly Adrienne

  • Black, Kandy Suzanne

  • Calos, Olivia Nicole

  • Cruz-Morales, Christian Omar

  • Fitzgerald, Cassandra

  • Fitzgerald, Leah Marie

  • Czujko, Stephen Paul

  • Gray, Aaron R.

  • Gudima, Marya Severinovna

  • Houston, Nathaniel Elias

  • Lineen, James P.P.

  • Lowe, Sarah Ruth

  • Maclean, Kaitlin

  • O'Brien, Holly

  • O'Connor, Madeline

  • Robichon, Laure

  • Smitheram, Craig

  • Sweda, Natalie

  • Ward, Sarah

  • Williams, James Francis

 

2011 Team (5 weeks)

  • Arnold, Livia A.

  • Dick, Shannon E.

  • Engstrom, Astrid

  • Kaganova, Marina

  • Leduc, Stephane

  • Lukich, Vasilija

  • Luster, Rachael J.

  • Mann, Justin A.

  • McCreary, Helen S.

  • Price, Sophie

  • Steinkraus, Matthew R.

  • Stup, Jeffrey P.

  • Taivalkoski, Ariel E.

  • Ward, Charles

  • Wassil, Adam

  • Strong, Hilary G.

  • Zindel, Hannah C.

  • Wilson, Abby

 

2010 Team (5 weeks)

  • Brum, Misty Clare-Marie

  • Budzinski, Christopher Michael

  • Burr-Austen, Margaret

  • Chau, Kearsten A.

  • Christian, Adam M.

  • Dee, Matthew J.

  • Denman, Amanda Marie Gloria

  • Edwards, Wren Ingrid

  • Ene, Ion-Theodor

  • Gibson, Crystal Lynn

  • Harris, Megan

  • Heisler, Philip R.

  • Hipson, Daniel

  • Hoppe, Katherine S.A.

  • Kenney, Kaleigh Russelle Dupree

  • Lazrak, Houda

  • Lighton, Michelle Keara

  • Mericka, Bohuslav

  • Moore, Brett G

  • Orlova, Alisa

  • Roberto, Kathryn T.

  • Robichon, Laure

  • Schauer, Matthew P.

  • Smith, Bethany Joy

  • Stamm, Katherine

  • Stewart, Benjamin Keith

  • Trautman, Darryl R

  • Trautman, David

  • Tucker, Julian

  • Windsor, James M.

  • Yergens, Chelsey

 

2009 Team (5 weeks)

  • Beavis, Miki A.

  • Black, Jennifer

  • Carr, Amanda E.

  • Christensen, Shawn M.

  • Cole, Esther J.

  • Cox, Adam C.F.

  • Darnell, Mitch

  • DeWeese, Sarah E.

  • Durjvenboden, Louis von

  • Edwards, Elizabeth H.

  • Fox, Daniel

  • Gibson, Keneth

  • Gonzales, Abneries (Anya) G.

  • Gloux, Sabrina

  • Hanna, Caitlin E.

  • Heithaus, Theresa A.

  • Jones, Claire

  • Kearney, Jarod

  • Larose, Thesa

  • Marshall, Judith

  • Messick, Addison M.

  • Olson, Eric S.

  • Remaley, Angelica C.

  • Shane, Christopher

  • Snoxell, Paul W.

  • Sunnari, Mikko

  • Verschure, Matthijs J.H.

  • Whiteway, Autumn

  • Whyte, Elizabeth

  • Wiles, Nathaniel R.

  • Wilson, Teresa J.

  • Yeates, Kelly R.

  • Zinz, Caroline R.

 

2008 Team (5 weeks)

  • Arcenas, Scott

  • Bell, Ffion

  • Berger, Laura

  • Canady, Leann Michelle

  • Falvey, Robert

  • Ibarra, Alvaro

  • Kehm, Emily

  • Lombardo, Traci E.

  • McKinstry, Sarah

  • Neises, Kaitlyn

  • Proudfoot, Evan

  • Randall, Catherine N

  • Sam, Deneve

  • Tippetts, Joan

  • Aerle, Remy van

  • Walker, Julie

 

 

Cheile Turului Excavation and Survey

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Excavation Director: Mihai Rotea (MNIT)

Research Team: Tiberiu Tecar (MNIT)

Excavation: Early Bronze Age (Cotofeni, Copaceni), Middle Bronze Age (Wietenberg)

 

Participants:

 

2011 Team (5 weeks)

  • Acobes, Bianca L.

  • Awad, Danielle

  • Brown, Alec

  • Burns, Matthew H.

  • Copp-LaRoque, Claren

  • Dewan, Eve H.

  • Fleming, Mary

  • Green, Kelly

  • Harrison, Charlotte E

  • Illsley, William

  • Kelly, Susan J.

  • Nord, Samantha

  • Okrutny, Elizabeth C-J

  • Rohr, Chelsea

  • Somogyi, Tessa A.

  • Thomas, Denise

  • Ullmann, Jakob M.

  • Weber, Amber

 

 

Soimeni Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Raymond Whitlow (S.U.N.Y. at Buffalo / ArchaeoTek)

Excavation Director: Valerii Kavruk (MNCR)

Project Coordinator: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Research Team: Dan Buzea (MNCR), Gheorghe Lazarovici

Excavation: Late Neolithic (Ariusd), Early Bronze Age (Ciumortan) and Middle Bronze Age (Wietenberg)

 

Participants:

 

2011 Team (8 weeks)

  • Chalkiadaki, Virginia

  • Costa, Joe

  • Franken, Megan

  • Nord, Samantha

  • Paipati, Chrysi

  • Rasmussen, Christian

  • Rogers-Martin, Jared

  • Skutkova, Karin

  • White, Kirrily

 

2010 Team (4 weeks - Bronze Age Project)

  • Stephen, Ball

  • Tim, Mediaris

  • Lisa, Nesselbeck

  • Dan, O'Shea

  • Lon, Peterson

  • Joe, Rotach

  • Garrett, Trask

  • Jamie, Visser

  • Elizabeth, White

 

2010 Team (4 weeks - Neolithic Project)

  • Amanda, Burdine

  • Rachael, Koch

  • Mary, Matthews

  • Fumihito, Nagase

 

 

Tilisca Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Excavation Director: Dumitru Popa (University Lucian Blaga)

Field Assistants: Toby Martin (2007 – Oxford U.), Steliana Dogeanu (2006 – ArchaeoTek)

Excavation: Early Iron Age (Hallstatt), Late Iron Age (La Tene - Dacian), Middle Bronze Age (Wietenberg)

 

Participants:

 

2007 Team (5 weeks)

  • Anderson, Muriel

  • Barr, Judith

  • Becker, Sebastian N.

  • Carnes, Geremy R

  • Fitzgerald-Clark, Edward P.

  • Golubiewski, Kristina M.

  • Gorton, Andrea C.

  • Gustafsson, Lina

  • Hinrichsen, Kellen M.

  • Holman, Natalie

  • Hunter, Samuel

  • Ianovskaia, Volha 

  • Kormendy, Zsolt

  • Leonard, Timothy D.

  • Mazey, Chris

  • McLoud, Don

  • Mesko, Virginia

  • Mira y Lopez, Thomas

  • Mitchell, Elizabeth L.

  • Peugh, Evan

  • Przyluska, Gina 

  • Rutecki, Dawn M.

  • Thompson, Amy

  • Trimble, Mary C.

  • Verill, Elizabeth

  • Whitlow, Raymond

 

2006 Team (5 weeks)

  • Benton, Jim

  • Berg, Peter

  • Davidson, Zane

  • Friedman, Hannah

  • Green, Jasmine

  • Huntley, Katherine

  • Jewitt, Lucy

  • Knust, Aria

  • Kupprat, Felix

  • Lundstrom, Fredrik

  • Martin, Toby

  • McCormick, Ryan F.

  • Palace, Mortimer O.

  • Sandell, Fredrik

  • Shoubridge, Chris

  • Wong, Kimberly

 

 

Halmeag Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Excavation Director: Florea Costea (Brasov County Museum)

Field Assistants: Iulian Schiopu (Fagaras Country Museum), Steliana Dogeanu (Archaeotek), Donald McLoud (Archaeotek)

Excavation: Late Neo-Eneolithic (Petresti-Ariusd and Cotofeni)

 

Participants:

 

2007 Team (5 weeks)

  • Addleman, Kristi R.

  • Bourgon, Genevieve

  • Cross, Kearsten L.

  • Howie, Fiona

  • Lachapelle, Eddy

  • O'Hanlon, Ashley T.

  • Richard, Ian T.

  • Rousse, Chantal

  • Shoubridge, Chris

  • Theriault, Isabelle

  • Zhang, Qi Charles

 

 

Medias – Mosna Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Scientific Director: Adrian Georgescu (Brukenthal History Museum)

Excavation Coordinator: Mircea Lazar (Brukenthal History Museum)

Field Assistants: Steliana Dogeanu (2004-2006 - ArchaeoTek), Donald McLoud (2005 – ArchaeoTek), Monica Krancevic (2004 - ArchaeoTek), Ion Tutulescu (2004 – ArchaeoTek)

Excavation: Late Neolithic (Petresti)

 

Participants:

 

2006 Team (5 weeks)

  • Bone, Alexis Lynn

  • Clifton, Christina L.

  • Connell, Mary

  • Ianovskaia, Volha 

  • Lahr-Pastor, Sonia

  • Langenhoven, Eric R. Van

  • Marquand, Natalya A.

  • Mazey, Chris

  • Naumiec, Rachel K.

  • Sizemore, Drew

  • Sapiro, Deborah

  • Weddle, Candace C.

  • Whitlow, Raymond B.

 

2005 Team (5 weeks)

  • Appley, Norma

  • Buffet, Anais

  • Davidson, Zane

  • Handberry, Anne

  • Howard, Joshua

  • Krus, Anthony

  • Paone-Hart, Roberta

  • Pointon, Jennifer

  • Holman, Natalie

  • Procop, Julia

 

2004 Teams (10 weeks)

  • Anderson, Adrienne

  • Drewery, Ronald

  • Drewett, Kimberley

  • Finch, Bristol

  • Fleischer, Gillian

  • Lanzotti, Juli

  • Lawrence, Daniel

  • Lombaco, Mark

  • O’Maolduin, Ros

  • Muller, Regine

  • Simkin, Sheila

  • Simkin, Steven

  • Suter, Sarah

  • Walls, Adrianne

 

2003 Team (6 weeks)

  • Brand, Meredith

  • Broom, Gayle

  • Byers, Sarah

  • Carlander, Christina

  • Cartmell, Allison

  • Boyd, Christine

  • Chiu, Wing

  • Coambs, Sandra

  • Haldenby, Charlotte

  • Huggins, Henry

  • Hyde, Nick

  • Kennedy, Larkin

  • Koehler, Susann

  • Krancevic, Monica

  • Lin, Nathanael

  • McFadden, Elenore

  • McLoud, Don

  • Musil, Dane

  • Ornelas, Teresa

  • Salomonsen, Pia

  • Smith, Samuel

  • Stefanik, Michelle

  • Wunderink, David

 

 

Miercurea Sibiului and Apoldu de Jos Excavations

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek)

Excavation Director: Sabin A. Luca (University Lucian Blaga)

Field Assistants: Adrian Georgescu, Niculae Rodean (Brukenthal History Museum), Stephen Batiuk (University of Toronto), Hanna Kepka (University of British Columbia)

Excavation: Neolithic Settlements (Starcevo-Cris, Vinca, Petresti), Bronze Age Tumulus

 

Participants:

 

2001 Team (6 weeks)

  • Aoust, Allison d’

  • Bergeron, Barbara-Audrey

  • Bernal, John

  • Boos, Charis

  • Boulais, Lilimaude

  • Boulais, Sophie-Laurence

  • Box, Naomi

  • Charron, Sonia

  • Comeau, Lynne

  • Cools, Paul

  • Culot, Caterine

  • Dooney, Leslie E.

  • Dufour, Alexandre

  • Freiwald, Carolyn R.

  • Garrison, Jennifer

  • Geirhofer, Bettina

  • Giroux, Laura A.

  • Huntbach, Sara

  • Jatten, Therese B

  • Kreitzer, Sari

  • Lajoie, Dominique

  • Lavoie, Geneviève

  • Machicek, Michelle

  • Mautbur, Muhammad

  • Myer, Timothy

  • Papapetrou, Stephanie

  • Patry, Jeffrey

  • Perrier, Alexis L.

  • Poirier, Yves

  • Rabkin, Eric

  • Ronnow, Matthew L.

  • Shockey, Timothy

  • Starzmann, Maria Theresa

  • Strang, Jonathan R.

  • Sullivan, Lauren

  • Swim, Crystal L

  • Toney, Ahlaiah

  • Welton, Lynn

  • Wisdom, Raven

  • Worsley, Andrew J. F.

 

 

Hunedoara Excavation

 

Staff:

 

Field Director: Andre Gonciar (ArchaeoTek–Canada)

Excavation Director: Sabin A. Luca (University Lucian Blaga – Romania)

Research Team: Cristian Roman, Dragos Diaconescu (Corvin Castle Museum – Romania)

Excavation: Medieval Castle Chapel, Late Iron Age (Dacian Cemetery)

 

Participants:

 

2001 Team (5 weeks)

  • Adams-Barrie, Brad

  • Akamay, Azure

  • Audet, Denis

  • Bigham, Abigail

  • Boger, Jennifer L.

  • Bussiere, Eric

  • Charron, Sonia

  • Comeau, Lynne

  • Cools, Paul

  • Culot, Caterine

  • Dawson, Linda

  • Dooney, Leslie E.

  • Dufour, Alexandre

  • Fontanini, Luciana

  • Garrison, Jennifer

  • Godard, Danielle

  • Graham, Susan E.

  • Kealey, Michael

  • Laffradi, Scott

  • Luna, Maria Luisa (Alvarez-)

  • Needham, Roger

  • O’Sullivan, Amelie

  • Perrier, Alexis L.

  • Teal, Orion A

  • Thom, Cathleen

  • Thompson, Rodney L.

  • Threadgill, Brendan

  • Vidal, Teva

  • Widmer, Celine

WHAT'S UP?
LAST EVENT

NEW PROJECTS

 

  • The outstanding success of our 2018 and 2019 GPR projects, the Applied Field Geophysics Workshop - GPR Applications, prompted us to buy a second GPR unit with a different central frequency and a different configuration. As a result, our participants will have the unique opportunity to get fully proficient on a 250MHz GPR system, in a cart configuration, as well as 500MHz system, in a rough terrain configuration.

  • Furthermore, participants who are committed to expand their field skill set can register to our new Geophysics Exploration and Field Excavation program. It is a 4 week program, combining the GPR Applications Workshop (5 days) and  Roman Villa Excavation (3 weeks). Participants save $200 over the combined costs of the individual programs.

2020

New for our 2020 season: our Applied Field Geophysics Workshop-GPR Applications will allow the comparative professional training on the core GPR systems and configurations used in near surface investigations: 250MHz and 500MHz transducers, in respectively cart and rough terrain configurations. Our program is open to all disciplines, focusing on GPR theory, methods, techniques and applications.

 

As a result of overwhelming positive response and further request from our participants, we are offering the possibility to combine all sessions of our the GPR Applications Workshop with both field sessions of our Roman Villa Excavation as a stand alone program, allowing to save $200 on the combined fees. Our two research/training case study sites have been carefully chosen to combine increasing complexity of ancient, historical and modern features. These sites provide an unparalleled access to a diverse set of features and conditions.  We address urban and proto-urban settlement construction, complex anthropogenic stratigraphic relationships, variation in soil structure and conditions, wide range of materials and their use/reuse, unmapped ancient and modern utilities, potential graves, modern and ancient civil works projects (including the remains of roads, aqueducts, and wells), changes in hydrogeological environment caused by modern human intervention, and all as-yet undiscovered features. The highest quality for the best price on any GPR courses available anywhere!!!

CONTACT US
  • Facebook App Icon

© 2001/2011 - 2021 ArchaeoTek - Canada